חקלאות בשמיר
חקלאות שמיר  מאת: זמיר כרמי

כן, יש דבר כזה ולא רק בתהלוכה של שבועות ...

לשמיר, בתחום החקלאות, כמה ענפים:

¨      בקר לבשר

¨      כרם זיתים

¨      לול פטם

¨      גידולי שדה (במסגרת שותפות גד"ש שמש)

¨      פרדס הדרים.

בסקירה קצרה זו אעדכן על הנעשה בעת הזו בכל אחד מהענפים החקלאים שלנו.

בקר לבשר:

לבקר עדר מרעה של כ 850 ראש ומפטמה בה מגדלים את העגלים והעגלות שנולדים כל שנה בעדר, עד למכירתם. צוות  הבקר, בניהולו של רענן שילוח, כולל שני עובדים: לואי סברה ואסף גל.

בשנת 2014 עברה על ענף הבקר שנה לא טובה שנבעה ממחירי מזון גבוהים, בשל הבצורת של השנה שעברה, ובמקביל מחיר בשר נמוך. לשמחתנו, מסוף השנה שעברה ועד היום, המגמה התהפכה. מחירי המזון לבקר ירדו באופן משמעותי ומחירי הבשר עלו משמעותית והתוצאות הכלכליות והמקצועיות, בסיכום של חצי השנה, טובות. נקווה כי המגמה של המחצית הראשונה של השנה תימשך.

 ענף הבקר נכנס לתוכנית רפורמה של משרד החקלאות, על מנת להתאים את המפטמות לדרישות של איכות הסביבה ואנחנו נמצאים בתהליך של בחינת  הדרישות הללו לגבנו, והזכאות שלנו לקבלת מענקי רפורמה לשדרוג, והתאמת המפטמה שלנו, ונעסוק בכך במחצית השנה הבאה.

כרם זיתים:

כרם הזיתים שלנו נפרש על פני שטח של 680 דונם ובו כמה זנים שונים של זיתים לשמן. השנה נמסוק בפעם השלישית את הזיתים ונקווה שהמגמה של עלייה ביבול תימשך (הכרם עדיין לא בגיל של ניבה מלאה).

 בשנה שעברה ייצרנו כ 70 טון שמן, והשנה הצפי הוא לכ100 טון שמן. לשמחתנו מחירי השמן נמצאים בעליה ויש ביקוש לשמן שלנו, שנחשב איכותי. בנוסף - גם השנה נקטוף ונמכור 120 דונם זיתים מזן פיקואל למאכל בתמורה גבוהה.

הכרם החל, כבר מהשנה שעברה, להשאיר רווח בסוף השנה, ומתחיל להחזיר את ההשקעה בו. החיבור בין השמן שלנו לשיווק העצמי דרך המכוורת, תחת מותג גליל, גם הוא במגמת צמיחה וההערכה היא שכמות השמן שנמכור ישירות תעלה השנה. את רוב השמן נמכור עדיין לאחד או שניים  ממשווקי שמן הזית הגדולים בשוק. את כרם הזיתים מנהל אהוד ברנור,  ואיתו בצוות מיקי ויסמן (בעלה של דבי ווטרמן-ויסמן).


פרדס הדרים:

לשמיר פרדס הנטוע על כ930 דונם. ברובו נטועים עצי אשכולית מזן סן רייז ועוד קצת מיני הדרים אחרים. כל יבול הפרדס משווק לחברת פריאור מהדרין והם אחראים גם על הצד המקצועי של הגידול. מתחילת השנה הנוכחית, צוות הזיתים שלנו מתפעל באופן מלא את כל מערכות ההשקיה בפרדס ובכוונתנו להעמיק את הטיפול והעבודות שאנו מבצעים בפרדס. הפרדס מניב רווח יציב בשנים האחרונות.


 

לול פטם:

יש לנו שלושה לולים שמייצרים בשנה כ 900 טון עופות. הלול מופעל ומנוהל ע"י נתן סוכה.

 הלול שלנו הוא לול יחסית קטן באזור, אבל עם תוצאות מקצועיות מצטיינות לאורך זמן רב.

חמישה מחזורי גידול עוברים בלול מדי שנה וכל העופות עוברים לעיבוד במפעל עוף הגליל.

החל ממחצית השנה שעברה יש ירידה במחירים, שמשפיעה גם עלינו, ומקטינה במקצת את הרווחיות הטובה של הלול. בימים אלו, כפי שמפורסם בעיתונות, מנסה משרד האוצר, במסגרת חוק ההסדרים, לפרק את ענף הלול ולבטל את התכנון בענף, שפועל כבר כמה שנים ושומר על יציבות ברמת המחיר לצרכן והתמורה למגדל.

לכל מי שמכיר את הנתונים ומכיר את הענף ברור כי זו מניפולציה של "כביכול" הוזלת יוקר המחיה, אבל אין בכך אמת והמהלך מעמיד בסכנה את כל הענף. אנחנו בוחנים כל הזמן את תמונת המצב ולאיזה כיוון הענף בארץ הולך. בהתאם לשינויים, אם יהיו, נתאים את התנהלות הלול שלנו.

 

גד"ש שמ"ש:

כל שטחי גידולי השדה של שמיר מעובדים במסגרת שותפות גד"ש שמ"ש, בה אנו שותפים עם הקיבוצים: עמיר, שדה נחמיה, כפר סאלד ומשגב עם. מעבדים כ 9000 דונם, מתוכם יש לשמיר כ 2300 דונם, חלקם בשטחים בעמק למרגלותינו, וחלקם בשטחי האגם ליד עין טינה.

הצוות מורכב בחלקו מחברי הקיבוצים השותפים ובחלקו מתושבי האזור. אין בגד"ש כלל עובדים זרים. בנוסף לגידול ולביצוע העבודות באופן עצמאי, נותנים בגד"ש שמ"ש גם שרותי עיבוד למגדלים אחרים בעמק.

בגד"ש שמש מגדלים בשנים האחרונות מגוון גדול של גידולים, בעיקר ירקות לתעשיית המזון ועוד גידולי פלחה. הגידולים העיקריים הם תירס לסוגיו, עגבניות, אפונה, שעועית, תפוחי אדמה, בצל, כותנה, בוטנים, אבטיח מללי לגרעינים ועוד גידולי מספוא. סל הגידולים משתנה משנה לשנה בהרכבו ובהיקף הגידול, כאשר בחלק מהשטח מגדלים שני גידולים על אותו דונם במהלך השנה (דו גידול).

 בשל ההיקפים הגדולים של גידולי המאכל, אנו מושפעים השנה משנת השמיטה שגרמה לצמצום בהיקפי הגידול של חלק מהגידולים.

 גד"ש שמש סיימה עונה מוצלחת בשנה שעברה, הן מקצועית והן כלכלית.  השנה מסתמן המשך המגמה של תוצאות מקצועיות טובות מחד, אולם ירידה משמעותית בתמורות ובהיקפי הגידול מאידך, בעיקר בשל השמיטה והירידה העולמית במחירי הגרעינים והמספוא.

 

זוהי חקלאות שמיר על קצה המזלג. בהמשך אנסה להביא סקירה מפורטת יותר בנפרד על כל ענף.

אתם מוזמנים לשאול כל אחד ממנהלי הפעילות ליותר פרטים על התחום בו הוא עוסק.

 

בברכת שנה טובה וחורף גשום

זמיר כרמי, מנהל חקלאות שמיר