מערך הסיעוד וסביון

‏12/01/2015

מערך סיעוד קהילתי, קיבוץ שמיר


רגע לפני שמירב רוזנבלט יוצאת לדרך חדשה היא מסכמת 10 שנות ניהול ב"סביון". לחצו כאן לקריאת המאמר מתוך עלון שמיר.

 

השינויים והתמורות שחלו בעולם המערבי, כולל שיפור הרפואה ובעקבותיו העלייה בתוחלת החיים, גוררים התמודדות של האוכלוסייה עם מגוון של מחלות כרוניות ומחלות זקנה. בקיבוץ, ובפרט בקיבוץ המשתנה - הצורך במענה המותאם לחברים מעמיד אתגרים חדשים בכל תחומי החיים ובמיוחד בנושא הסיעוד. מאפיינים אלה הביאו אותנו ליזום חשיבה מחודשת על המסגרת הסיעודית הקיימת בשמיר, כולל תפקידה וחלוקת האחריות לסיעוד בין הפרט הנצרך לקהילה המעניקה/תומכת.  

כחלק ממערכת הבריאות, מחויב גם מערך הסיעוד שלנו ליזום שינויים ולהתאים את עצמו למתרחש מבית ומחוץ, כמפורט להלן:

 

שינויים מחוץ

בשנים האחרונות התנהל "סביון" כבית סיעודי תחת אחריות משרד הבריאות, שהכתיב לו את התקינה והנהלים המחייבים. משרד הבריאות הוסיף מדי שנה נהלים חדשים, ואף חייב אותנו להעסיק עובדים פרה-רפואיים במשרות חלקיות. כל אלה ייקרו באופן משמעותי את החזקת הבית וייצרו עבודה רבה של בקרה ופיקוח לצוות הבכיר. בעקבות הקושי לעמוד בדרישות משרד הבריאות החלו קיבוצים באזורנו לסגור את הבתים הסיעודיים, ונוצרה צורך בפתרון אזורי. במהלך השנה האחרונה החליטו המועצה האזורית, החברה לפיתוח הגליל וחברת "עמל" על הקמה במשותף של שלושה בתים סיעודיים מרכזיים לסיעודיים או לתשושי נפש, ואלה יוקמו עד לסוף 2016 בלהבות הבשן, דפנה וכפר הנשיא.

 

שינויים מבית

בשנים האחרונות מעדיפים חברי שמיר הסיעודיים לשהות בביתם עם תמיכה של מטפלים סיעודיים או עם עובד זר, ולהמשיך להתנהל באופן מכובד ועצמאי. מגמה זו הולכת ומתרחבת, ואנו מניחים שבעתיד יעדיפו רוב החברים טיפול מסייע בביתם. מי שמטופלים בביתם לא יכלו עד עכשיו להיעזר במערך המקצועי של הבית הסיעודי, בגלל נהלי משרד הבריאות, והטיפול שניתן לחבר בביתו ואיכותו היו באחריותו ובאחריות משפחתו, ובפיקוחם.

עד היום סייעה הקהילה בשמיר לחבר בביתו באמצעות מטפלת השטח, שעזרה בקשר עם חברת "עמל סיעודית" ועם חברת "מיג'ור", המעסיקות של המטפלים. היא סייעה גם במימוש זכויות בביטוח הלאומי והייתה כתובת למשפחות ואשת קשר בין החבר למוסדות השונים. בנוסף – היא גם אם הבית מטעם קהילת בקש"ר של עמותת בית ותיקי הגליל.

 

 

 

 

התארגנות מחודשת

בעקבות המצב המתואר הוקם צוות לבחינה מחודשת של המערך הסיעודי בקיבוץ, במטרה להתאימו לשינויים ולנצל את ההזדמנות לגידול ובחירה של כיוונים חדשים. חברי הצוות הם ליאורה אלוני, אבי חן, מירב רוזנבלט, מיה סגל, עוזי צור, רוית אדר-רותם, מירית מירון ושקמה פלדמן. הם למדו את המגמות באזור ובארץ בתחום הסיעוד, ערכו סיור לימודי, נפגשו עם אורית גלאור, מנהלת מחלקת בריאות של התק"צ, ולמדו לעומק את המסגרת הקיימת כיום בשמיר. בחודש יולי 2014 הגיש הצוות את המלצתו הראשונה, להפסקת ההתקשרות בין "סביון" למשרד הבריאות, וזו התקבלה במזכירות הרחבה.

בעקבות ההחלטה ביצעו אגף החברה והרווחה וצוות "סביון" את המהלכים הבאים לסיום ההתקשרות עם משרד הבריאות:

1.       הודעה למשפחות על שינוי הסטטוס ופרידה מדיירים בעלי קוד של משרד הבריאות.

2.       פרידה מרופא הבית, יונתן אוראל, ומצוות האחים שעבדו בהתאם לתקינת משרד הבריאות.

3.       פרידה ממירית מירון, מנהלת הבית,  ובחירת מירב רוזנבלט למנהלת המערך החדש.

4.       סיום ההתקשרות עם חלק מהצוות הפרה-רפואי.

5.       החזרת דיירי "סביון" למרפאת הקיבוץ.

6.       הרחבת תפקידה של טלי רותם כאם-בית לאחראית על התרבות והפנאי במערך.

7.       הקמת צוות מערך הסיעוד: מירב רוזנבלט, טלי רותם, אכנס אשל, רחלי לנדמיסטר, עו"ס הקהילה ושקמה פלדמן.

 

פעולות התאמה הנמצאות כעת בתהליך ביצוע

·         מעבר לתפיסת עבודה לפי דגם של דיור תומך ב"בית סביון".

·         הגדרת ממשקי העבודה השונים באגף החברה והרווחה ומול מוסדות מחוץ לשמיר (מרפאה, עו"ס, חברות "עמל" ו"מיג'ור", המועצה האזורית, עמותת בקש"ר ועוד).

·         הנגשת שירותים פרה-רפואיים לכלל האוכלוסייה.

·         אישור הצעה לשינוי מדיניות התשלומים של החברים למערך החדש.

·         בניית מערך חדש של חוגים ופעילויות המתאים גם לחבר בביתו וגם לדיירי "סביון".

·         פגישות עם חברים ומשפחותיהם להסברת שירותי המערך החדש.

·         כתיבת חזון ומסד ערכי למערך הסיעודי של שמיר.

·         קיום אירוע פתיחה חגיגי של מערך הסיעוד החדש.

 

 

 

 

חזון וייעוד

 

מערך הסיעוד של שמיר ישים את כבוד האדם ואת חירותו במרכז פעילותו, ויישם בהתנהלותו את הנחות הייסוד הבאות:

·             האחריות על בריאות החבר ועל הטיפול שהוא מקבל נתונה בידי החבר ומשפחתו, כשמערך הסיעוד ממלא את צרכיו במידת האפשר ומסייע למשפחה. 

·             קיבוץ שמיר, באמצעות מערך הסיעוד שלו, מחויב לסייע בטיפול סיעודי תומך ואמין בחבריו, ליחס אישי ושירות איכותי, ולשמירה על כבוד האדם, זכויות החולה וסודיות רפואית.

·             הטיפול המקצועי שמעניק מערך הסיעוד מתבסס על שותפות של צוות רב-מקצועי כדי להשיג ולהעניק איכות, מצוינות וחדשנות.

·             מערך הסיעוד מחויב לשמירת הרצף הטיפולי בהתאם לצרכים המשתנים של המטופל ומשפחתו.

·             איכות הטיפול במטופלים טמונה באיכות כח האדם ומקצועיותו. משום כך - מערך הסיעוד יבטיח לעובדים בו סביבה ארגונית תומכת הדואגת לרווחתם ומאפשרת להם לבצע את תפקידם בדרך הטובה והיעילה ביותר.

 

דיור תומך בקהילה

דיור תומך הוא תפיסה המאפשרת לחבר הזקוק לעזרה בחיי היומיום לשמר את עצמאותו בביתו, ומונעת את הוצאתו ממעגל הפעילות החברתית ומהסביבה שאליה הוא שייך. התפיסה העומדת מאחורי מסגרת - הזדקנות בבית - באה לביטוי במערך הסיעוד שייתן שירותי תמיכה, פיקוח ופנאי לחבר בביתו:

·           טיפול שטח בקהילה: עזרה במימוש זכאות לחוק סיעוד, קשר עם עו"ס מטעם עמותת "עמך", סיוע בנסיעות רפואיות על פי הקריטריונים הקיימים, כתובת לחבר מול מוסדות הקבוץ, קשר עם החברות "עמל הגליל" (שדרכה מועסקים המטפלים העובדים בבתי החברים לפי שעות חוק סיעוד) ו"מיג'ור" (המעסיקה עובדים זרים).

·           קהילת בקש"ר: מנוי לחברים מגיל 70 לקהילת בקש"ר של עמותת בית ותיקי הגליל.

·           מוקד שר"פ - שירותי לחצן מצוקה וקריאה לעזרה  24 שעות ביממה.

·           הזמנת רופא לביקור-בית (השתתפות עצמית של 25 ₪ - תשלום על ידי החבר).

·           קבלת יעוץ רפואי והכוונה דרך המוקד.

·           קבלת השירות הרפואי בכל רחבי הארץ בעת יציאה מהאזור.

·           הזמנת אמבולנס ופינוי לבית-חולים.

·           קריאה לאב/אם הבית.

·           איתור בני משפחה.

·           קריאה למכבי אש או משטרה.

·           רמת הטיפול בחבר: פיקוח של מנהלת המערך (מירב רוזנבלט) על האופן והטיב של הטיפול הניתן לחבר על ידי מטפלי "עמל" והעובדים הזרים, על הכשרת העובדים ועל ביקורי הבית אצל המטופלים.

·           צוות פרה-רפואי: טיפולים בבית החבר או בבית "סביון" בהתאם להוראת רופא (ריפוי בעיסוק, עו"ס, דיאטנית, פיזיותרפיה וכו').

·           תרבות ופנאי: תיווך מערך החוגים, התרבות והפנאי בקיבוץ ובאזור, סיוע במציאת פתרונות הגעה והשתתפות בפעילויות השונות.

·           קשר וכתובת: קיום קשר שוטף עם החבר ומשפחתו, בהתאם לצורך שיוגדר במשותף. מפגש בין צוותי המערך למשפחה ולחבר אחת לרבעון או על פי צורך, לבחינת צרכיו של החבר ומתן מענה מותאם.

 

דיור מוגן בבית "סביון"

חברים עצמאיים, או עצמאיים חלקית שאינם מעוניינים לחיות לבדם יוכלו לבחור להעתיק את מגוריהם מביתם ל"בית סביון". מסגרת זו תאפשר להם לשמור על מסגרת חברתית ותרבותית, ומתן שירותים רפואיים סיעודיים וסוציאליים בהתאם לצרכיהם תחת קורת גג אחת. בית סביון ייתן מענה לחבר שיכולת התפקוד העצמאי שלו נפגעה, ויעניק השגחה מוגברת, עזרה בפעולות יומיומיות, מתן ארוחות, סידור וחלוקה של תרופות, תכנית טיפול אישית, שירותי ניקיון וכביסה, ופעילויות חברתיות ותעסוקתיות מיוחדות המתאימות למצבם של הדיירים.  

על פי חוק הסיעוד רשאים חברים סיעודיים להעסיק מטפל סיעודי בתנאי שהם מתגוררים בביתם או עברו לדיור מוגן, זאת כיוון שדיור מוגן אינו נחשב למוסד סיעודי ואינו זקוק לאישורם של משרדי הבריאות והרווחה לצורך הפעלתו. מי שמעסיק מטפל סיעודי בדיור מוגן ממשיך להשתתף בכל הפעילויות החברתיות והתרבותיות שבמקום (בהתאם ליכולתו הגופנית והנפשית), בליווי המטפל המסייע לו ברחצה, הלבשה, נטילת תרופות, סידור וניקיון הבית, התנהלות שוטפת מול מוסדות שונים, וכו'.

 

 

חברים שיחליטו לעבור ל"סביון" יוכלו להמשיך להיעזר במטפל שלהם גם במסגרת הבית. דיירי "סביון" יביאו עמם לבית את זכאותם לשעות טיפול מטעם חוק הסיעוד, והקיבוץ יוסיף שעות פרטיות מעבר לשעות חוק הסיעוד, שיאפשרו השגחה לכל אורך היממה.

צוות בית "סביון"

מנהלת הבית - מירב רוזנבלט.

אם בית ורכזת מערך החוגים, התרבות והפנאי, ואחראית על רווחת העובדים - טלי רותם-אהרון.

צוות מטפלים סיעודיים - טניה, מסעוד, חלי, מרסל, סבטלנה, זיאד, אורלי, רימה וסמיר.

צוות מערך החוגים -  כרמלה מרמורשטין, עבודות יד ואקטואליה, מירית מירון, קבוצת שיח, מיכל וקסלר, פיזוטרפיה בקבוצה, לאורה המרשלג, עולמות רחוקים,  גולן ציקר אקורדיון, איוה צ'רני, קרמיקה, קלאודיה פיינשטיין, התעמלות, הדס פרנס, קבוצת שיח, נווה אגמון, שירה בציבור, אכנס אשל , בית חוגים.

צוות פרה-רפואי - (עשוי להשתנות פרסונלית): הדס, ריפוי בעיסוק, כרמלה מרמורשטין, רפלקסולוגיה, טלי ינאי, דיאטנית, מיכל , פיזיותרפיסטית, צלאל שולמן, עו"ס.

 

התנהלות כלכלית

לאורך השנים האחרונות תקצבה הקהילה את הבית הסיעודי בסכום ממוצע של 780,000 ₪ בשנה. בנוסף - שילמו דיירי "סביון" 85% מהכנסתם הפנויה ו-60% מפירות הנכסים של אותה שנה, לצד קוד משרד הבריאות לחברים סיעודיים שהמשרד הכיר בהם ככאלה. הכנסות נוספות התקבלו מדיירים חיצוניים בעלי קוד של משרד הבריאות ומדיירים ששילמו באופן פרטי. תפיסה זו התאימה לתקופה שלאחר השינוי בקיבוץ, בה היו הכנסות הפנסיונרים בגובה דומה והומוגני יחסית, והסכום שקבל כל חבר כפירות נכסים היה נמוך יותר. מבחינת ניהול הבית יצר מצב זה הכנסות שהשתנו כל שנה בהתאם למספר החברים ולסכום פירות הנכסים שחולקו.