בלה בלוצרקובסקי

י’ באדר תרע”ח – ו’ באדר תשס”ז 
22.2.1918 – 24.2.2007 

בת זוג לפישל. אם למירה. ממייסדי שמיר.

נולדה בחוטין שבבסרביה ב-י’ באדר תרע”ח, 22.2.1918,

נפטרה ב-ו’ באדר תשס”ז, 24.2.2007.

קבורה בחלקה המזרחית בבקית הקברות בקיבוץ שמיר.

 

בלה בלוצרקובסקי לבית קאן (כהן) נולדה בחוטין שבבסרביה ב-1918. היא למדה בבית ספר ייסודי ובתיכון בעיר, וב-1933 הצטרפה לשומר הצעיר, שם הייתה גם מדריכה. לארץ הגיעה ב-1.9.1939, יום פרוץ מלחמת העולם השנייה, על סיפון אניית המעפילים “טייגר היל”. ב-1942 התקבלה לחברות בשמיר וב-1944 הקימה את משפחתה עם פישל.

במחצית הראשונה של חייה בארץ ובקיבוץ עבדה בלה בכמה ענפי חקלאות ושירותים – בלול, בגן הירק, במטבח ובמחסן הבגדים, והייתה סדרנית עבודה וחברה בכמה ועדות. את המחצית השנייה של חייה הקדישה לעבודה בכלבו, עוד במקומו הקודם, ופעלה יחד עם שותפים להפוך אותו ממחסן מצרכים בסיסי לחנות מסודרת המציעה מגוון של פריטים ושירות מקצועי. היא השתדלה מאד למען העברת הכלבו למבנה החדש ב-1984, ועברה עם הענף את מסלול השינויים וההפרטות, משיטות החלוקה הקמאיות ועד למכירה מסודרת. בביקורים במקום – מי שהיה קשוב יכול היה תמיד למצוא אצל בלה איזה חיוך מבויש וכמה הערות הומוריסטיות שקטות.

יחד עם פישל הקימה בלה בית חם, צנוע ומכניס אורחים. בביתם גידלו את בתם היחידה מירה, וטיפלו גם בצעירים רבים נוספים: נערים מאומצים, שוחרי חיות, צעירי מועדון הבקר המקומי והאזורי. ליד ביתם הקים פישל שובך יונים, שהתחיל בוודאי מזוג יונים אוהבות וצמח בהדרגה למשכן לקהילה רחבה ותוססת ומוקד עלייה לרגל לילדים והורים.

16 שנים לפני מותה נעקר מחייה ומחיינו בן זוגה ויקיר המקום פישל, ומאז היא ידעה לא מעט סבל וזמנים קשים שהכבידו עליה והעיבו על ימיה.

יהי זכרה ברוך!

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן