ברכה סוכה

28.12.1932 – 17.12.2022

בת זוג לשמוליק, אם לליוויה, לנתן ולגונן.

נולדה בבולגריה ב-28/12/1932, נפטרה ב-17/12/2022.

קבורה בחלקה המזרחית.

ברכה נולדה בשם בטי (בקה) ברקו בתאריך 28.12.1932, בעיר פלטיצ’ני (Fălticeni) ברומניה (היום מולדובה), לליאון וליובה ברקו, בכורה מארבעה ילדים. בינקותה עברה המשפחה לגַאלַאץ, עיר הנמל הגדולה על נהר הדנובה, שם עבד אביה כפחח גגות. בזמן מלחמת העולם השנייה נלקח האב לעבודות פרך על ידי הגרמנים, שם חלה בשחפת ומת. המשפחה חזרה לפלטיצ’ני, וברכה בת ה-11 יצאה לעבוד כעוזרת לתופרת לפרנסת המשפחה.

אמה של ברכה הייתה בתו של רב, וניהלה אורח חיים דתי, בעוד שאביה היה אפיקורס מוחלט, כהגדרתה. הבנים הלכו בדרכי האב, והבנות בדרכי האם. לאחר שאחיה הצעיר, אוסקר, הצטרף לתנועת השומר הצעיר, הלכה ברכה, שהתנגדה להצטרפותו, לקן המקומי להתעמת עם המדריכה ולהניע את חברותיה מלהצטרף. אך לאחר דיון בנושאי דת עם המדריכה החלו בברכה חיבוטי נפש, שהובילו אותה להצטרף בעצמה לתנועה. בגיל 14 עלתה ארצה באוניית המעפילים “מדינת היהודים”, ונשלחה למעצר בקפריסין, ולאחר שהות קצרה שם הועברה עם חבריה למחנה המעצר בעתלית. 4 ימים לפני יום הולדתה החמש עשר שוחררו ברכה וחבריה ועברו כחברת נוער רומנית לקיבוץ עין החורש. אז למדה ברכה שאמה נפטרה ברומניה. לאחר כשנתיים צורפו כהשלמה לחברת הנוער הבולגרית בשמיר.

אחותה ושני אחיה עלו ארצה בעקבותיה, והשתקעו תחילה בקרית שמונה – להיות קרובים לברכה.

לאחר הגעתה לשמיר בילתה ברכה זמן קצר מאד בבית: היא נשלחה כמדריכה של השומר הצעיר לטבריה, רמלה וקרית שמונה, וכשליחה של מפ”ם לירושלים. לחבריה כתבה “תמיד שאפתי להגיע למחוז חפצי זה”, לשמיר.

בהיותה מדריכה ברמלה פגשה את שמוליק, שנשלח כמדריך לקן השוה”צ בלוד השכנה, מקיבוצו משאבי שדה. לבקשתו של שמוליק את שנת נישואיהם הראשונה בילה הזוג במשאבי שדה, שם גם נולדה ביתם הבכורה ליויה. אך געגועיה של ברכה לשמיר גברו, והמשפחה הצעיר חזרה לשמיר ב-1960. בשמיר נולדו הבנים נתן וגונן.

בקיבוץ עבדה ברכה בחינוך, במטבח, ובאופטיקה. עבודתה במטבח הייתה חשובה לה, ופעמים רבות טרחה לשתף את חברי הקיבוץ בהווי המטבח, ולהעלות על נס את עבודתן המסורה של המבשלות. גם לאחר שעברה לעבוד באופטיקה המשיכה ברכה לנצח על הכנת הגפילטע פיש לחג, לפי מתכון שלמדה מאמה ברומניה.

בקיבוץ הייתה ברכה מעורבת מאד – חברה בוועדות תרבות, עבודה, ופוליטיקה – ומעל הכל, הייתה אחראית שנים רבות על חלוקת השי והמתנות בימי הולדת, חגים, ואירועים מיוחדים. גם באזור הייתה ברכה מעורבות, בפעילויות פוליטיות ותרבותיות רבות.

לבנו עם ליויה, נתן וגונן ובני זוגם, עם הנכדים והנינים האהובים ועם המשפחה הרחבה כולה.

יהיה זכרה ברוך.

 

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן