ליובה פרבר

27.8.1921 – 9.10.2013 

בת זוג לפנחס, אם לדליה, עמי ומיכל.

נולדה ברומניה ב-27.8.1921, נפטרה ב-9.10.2013.

קבורה בחלקה המזרחית בבית הקברות בקיבוץ שמיר.

 

ליובה פרבר לבית רדוליאנסקי נולדה ב-27 באוגוסט 1921 ברומניה. הייתה חברה בתנועת השומר הצעיר ובמסגרתה עלתה לארץ. יום הגעתה לארץ היה האחד בספטמבר 1939, יום פרוץ מלחמת העולם השנייה, על סיפון אניית המעפילים “טייגר היל” שנתפסה על ידי הבריטים בנמל. ליובה הייתה בין המעפילים שהתערבבו בקהל הגדול שצפה בעגינת האנייה, וכך לא נתפסה. יחד עם חבריה לקבוצה ולהפלגה – תלמה, פרבר, ליובה כנעני, נונה, בלה, ליובה כהן, בורשי, מוסקו, חיים שולר, פרויים ומאיר קדמון – הצטרפה ליובה באותו חודש לגרעין המייסדים של שמיר. היא הקימה משפחה עם פרבר ונולדו דליה, עמי ומיכל.

ליובה עבדה כמטפלת ובמטבח, במכוורת, במחסן הבגדים, במטבח ובמרפאת השיניים. ב-1961 יצאה ללמוד קוסמטיקה וטיפלה שנים רבות בחברות הקיבוץ. היא הייתה ערה לצורך של החברות בטיפוח ופינוק, והעניקה אותם ברוחב לב ובשמחה. השעות במכון שהקימה וטיפחה היו תמיד מהנות ומעשירות, כשחלק מההנאה היה השיחה עם ליובה, ולצעירות שבנו – העמקת ההיכרות אתה.

ליובה הייתה פעילה כל השנים בוועדות הקיבוץ השונות – תרבות, חינוך, קליטה וועדת חברים. גם כשפרשה מפעילות רשמית הוסיפה להתעניין ולתרום ככל יכולתה.

כשעמי ז”ל חלה בגיל צעיר התגייסו ליובה ופרבר לטיפול הקשה והארוך בו, ותמכו בו בכל שנות המחלה המייסרות. העומס הרגשי והפיזי לא מנע מהם להמשיך להיות מעורבים בקהילה, תורמים ומחויבים.

 

עד שחלתה, לפני חודשים ספורים, הייתה ליובה פעילה ונמרצת. תמיד מטופחת ועסוקה, נוסעת לתל חי, לביקורי נכדים ונינים, משתתפת בכל אירועי הקיבוץ, מעורבת ומביעה דעה.

לפני כשנה וחצי, בחג השבועות 2012, היא בירכה בשם הוותיקים בטקס חנוכת “חורשת המייסדים” שליד ואדי רחום המשוקם. בין השאר אמרה: “אנחנו, המעטים בני התשעים ומעלה שעדיין נמצאים כאן, עשינו כל חיינו את המוטל עלינו, ומעולם לא שיערנו שנזכה לחיות בתוך יופי מלבלב כזה”.

ליובה, באישיותה המיוחדת, הסקרנית והמעורבת, הייתה מיודדת עם בני כל השכבות בשמיר וזכתה ביחס מיוחד גם מצעירי הצעירים. דמותה תחסר מאד בנוף של שמיר, ואנו מלווים אותה היום באהבה והערכה, ומשתתפים בצערם של דליה ואבי, מיכל, מריו, הנכדים והנינים.

יהי זכרה ברוך!

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן