פנחס פרבר

ו’ באלול תרע”ט – י”ב בכסלו תשס”ג
1.9.1919 – 17.11.2002

בן זוג לליובה, אב לדליה, עמי ומיכל. ממייסדי שמיר.

נולד ב-ו’ באלול תרע”ט, 1.9.1919,

נפטר בי”ב בכסלו תשס”ג, 17.11.2002.

קבור בחלקה המזרחית בבית הקברות בקיבוץ שמיר.

 

פרבר נולד בבוכרה ב-1919, לאביו שהיה חייל בצבא האוסטרו-הונגרי ולאמו, בתו של סוחר עצים אמיד שמשפחתו נפשה במקום בחווילת הקיץ שלה. הוא גדל בצ’רנוביץ, עיר הולדתו של אביו, בבוקובינה. ב-1933 הצטרף ל”שומר הצעיר” ובמסגרת התנועה עלה ארצה ב-1939.

עבודתו הראשונה לאחר העלייה על הקרקע לשמיר הייתה בסיקול. כבר שם באו לביטוי כישוריו הטכניים, כשבנה מתקנים לייעול העבודה הקשה. שנים רבות עבד במקצועות טכניים, במסגרייה ובמוסך, עד שעבר למפעל האופטיקה, מקום עבודתו האחרון.

במשך השנים מילא פרבר תפקידים רבים בשמיר, בעיקר בתחום החברתי: ועדת מינויים, ועדת עבודה, ועדת בריאות וועדת חברים, אותן ריכז לסירוגין כמה פעמים. כן ריכז אם ועדת החינוך והיה חבר ועדת המשק. כשריכז את ועדת החינוך יזם, תכנן וביצע את יום הילד הראשון בשמיר. לקראת יום זה הוכנו בבתי המלאכה של הקיבוץ צעצועים ומשחקים שכמותם לא נראו בקיבוץ לפני כן.

חותמו של פרבר ניכר מאד במכלול של נהלים שהוכנסו לקיבוץ במהלך השנים. הוא לקח אחריות על התקנתם והכניס בהם סדר בקפדנות, יסודיות ודייקנות מפליאות. את מערך התורנויות שבנה העתיקו אחר כך קיבוצים רבים. מהמסמכים השמורים בתיקו שבארכיון ניכרות ראיית המכלול וחשיבה לטווח ארוך, והם מכילים ניתוחים סטטיסטיים מעניינים שנעשו על ידו טרם עידן המחשב בהשקעה גדולה.

כל חייו בקיבוץ היה פרבר איש עבודה ואמונה במלוא מובן המילה. הוא הזדהה לגמרי עם דרכו של הקיבוץ. יחד עם ליובה זכה לגדל משפחה לתפארת – ילדים ונכדים, אך נאלץ גם ללוות את בנו, עמי, במחלתו הקשה, בסבלו הרב ולבסוף במותו בגיל צעיר.

יהי זכרו ברוך!

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן